EKT Gdynia

Zespół EKT Gdynia powstał na początku 1986 roku na Kaszubach w Kieleńskiej Hucie pod Gdynią, na wdzięcznym łonie Ogólnopolskiego Elitarnego Klubu Turystów "Do Baru". Siedziba klubu (istniejącego do dziś skupiającego ludzi z całego kraju i znanego z przynajmniej dwóch corocznych sztandarowych imprez - Zimowego zlotu EKT i Wąskotorowego Rajdu EKT) znajduje się w Gdyni i stąd nazwa zespołu.

Jest to mylące, ponieważ obecny skład zespołu niemal wcale nie jest związany z Gdynią, a nawet z Pomorzem. Jedynym rodzynkiem, członkiem pierwszego legendarnego składu, człowiekiem nie tylko mieszkającym, ale również pracującym w Gdyni (konkretnie w Porcie) jest Jan Wydra, autor wielu tekstów i muzyki do większości naszych utworów.
Rok po debiucie (1986r. - Zielona Góra, "Włóczęga", wyróżnienie) do zespołu doszedł Irek "Messalina" Wójcicki, którego teksty stanowią do dziś żelazny repertuar kapeli.

EKT Gdynia to zespół nagradzany na wszystkich liczących się festiwalach w Polsce. Zaczynali od piosenki turystycznej (od której do końca nie odeszli do dziś), by potem zaistnieć, a z biegiem czasu ugruntować swoją pozycję w nurcie piosenki morskiej i żeglarskiej.
Więcej na stronie: www.ekt.kn.pl