Piotr Bakal

Jest poetą, bardem, autorem, kompozytorem i piosenkarzem, a także organizatorem koncertów i festiwali, tłumaczem i dziennikarzem. Urodził się w Warszawie 5 czerwca 1955 r. Do najważniejszych etapów swojej działalności zalicza:

- zainicjowanie i kierowanie (od pierwszej do czwartej, a następnie od 15. do 27., czyli najnowszej edycji) Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej – OPPA (dziś Międzynarodowego Festiwalu Bardów)
- pracę radiową (Rozgłośnia Harcerska, Program III Polskiego Radia, Radio des Droits de l’Homme „Solidarnosc”, Polskie Radio Bis, Program I Polskiego Radia)
- pracę dziennikarską i publicystyczną („Politechnik”, „itd.”, „Magazyn Muzyczny Jazz, „Filipinka”, „Gazeta Wyborcza”)
- organizację festiwali (oprócz OPPA: Croche Pied ’91 i ’92 w Châteauroux we Francji, Augustowskie Noce z Balladą i Balladowe Nocki nad Neckiem w Augustowie, Międzynarodowy Festiwal Piosenki „Malwy” 2004 i 2005 w Siedlcach)
- działalność piosenkarską na scenach Polski i Francji
- rozmowę z Jerzym Giedroyciem w siedzibie paryskiego Instytutu Literackiego w Maison Laffite i ukazanie się tekstu piosenki „Nad Narwią” w numerze 4/1989 miesięcznika paryskiej „Kultury”
- wydanie dwóch płyt autorskich („Obłoki” Warner Music Poland 1997 i „Rozmnażanie zer” SLM „Ballada” & Polskie Radio S.A. 2002)
- zainicjowanie i kierowanie Klubem a następnie Stowarzyszeniem Literacko Muzycznym „Ballada” i organizowanie w jego ramach wielu przedsięwzięć artystycznych (koncertów, festiwali, warsztatów, wydawnictw), m.in. koncertów artystów zagranicznych: Paolo Contego, Georgesa Moustakiego, Lluisa Llacha, Jaromira Nohavicy, Jurija Kukina, Wenzla i innych
- scenariusz i reżyserię koncertu „Debiuty” 37. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w 2000 roku
- współorganizowanie (z Instytutem Francuskim i Ambasadą Francji) koncertów Anny Prucnal, Enzo Enzo i Maxime’a Le Forestier, (z Markiem Gałązką) koncertów „Bezgraniczny Przystanek Pieśni” w ramach festiwalu „Przystanek Olecko” 2001 oraz koncertu „Sopot Bards Meeting” w Operze Leśnej w Sopocie w 2008 r.
- współpracę z Polskim Radiem przy wydaniu czterech płyt poświęconych działalności klubu „Hybrydy”, współredakcję (ze Sławomirem Rogowskim) monograficznej książki o klubie „Hybrydy” pt. „Zawsze piękni, zawsze dwudziestoletni”.
- członkowstwo i działalność społeczną w Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR (członek Zarządu, Wiceprezes, Sekretarz Generalny) i Stowarzyszenia ZAiKS (członek Zarządu Sekcji Małych Form)

Więcej na stronie: www.piotrbakal.com