Roman Roczeń

Charyzmantyczny wykonawca utworów z pogranicza pieśni żeglarskiej i poetyckiej. Występował na większości festiwali w Polsce, gdzie nie pozostawał niezauważony. W repertuarze ma głównie utwory szantowe, zarówno własnego autorstwa, jak i covery. Występuje od 1997.

Zaczynał w warszawskich pubach, od razu zdobywając dużą popularność. Aż do wypadku w maju 2006 roku występował w pubie Gniazdo Piratów.

Jest jednym z bardziej znanych artystów szantowych. Członek Stowarzyszenia "Bractwo Zawiszaków", od 20 grudnia 2003 roku członek zarządu tej organizacji.

Jednym z marzeń Romana Roczenia było zorganizowanie rejsu dla niewidomych który umożliwiłby im "zobaczenie" morza. W 2006 roku udało mu się zrealizować to marzenie i pod koniec maja tego roku miał miejsce pierwszy rejs Zobaczyć morze. Po tym rejsie, w czasie postoju w porcie w Oslo Roman Roczeń uległ wypadkowi – spadł z zejściówki i uszkodził kręgosłup (pęknięty drugi krąg szyjny). Po tym wypadku w całej Polsce odbyła się seria koncertów charytatywnych w celu zebrania pieniędzy na rehabilitację po wypadku, oraz na leczenie innego szantymena – Ireneusza Wójcickiego, u którego w tym samym czasie zdiagnozowano chorobę nowotworową. Powstał też specjalny trójpłytowy album Zobaczyć morze mający na celu pomoc w zebraniu niezbędnych środków na pomoc potrzebującym szantymenom. Przerwa w działalności muzycznej spowodowana rehabiltacją trwała 2 lata.